نرم افزار NWIS

یک راهکار جامع برای مدیریت و مانیتورینگ شبکه های کابلی و وایرلس است که توسط شرکت نانو تراشه با تکمیلی و اضافه شدن برخی توانایی های مورد نیاز در بازار ایران از نمونه خارجی تهیه شده است و در حال حاضر در سه نسخه 150، 500 و 1000 کاربر همزمان در دسترس است.

این نرم افزار یک سیستم عامل لینوکس است که بصورت تخصصی برای مدیریت شبکه آمادہ گردیدہ و محیط کاربری بسیار راحت و زیبایی جهت ارتباط با آن طراحی شده است.

قابلیت ها

در ادامه به قابلیتهای N WiS و توضیح مختصری راجع به آنها می پردازیم:

مدیریت سخت افزاری شبکه وایرلس با تجهیزات برند اینجینیوس (EnGeniuSHardware COntroller)
مدیریت نرم افزاری و مانیتوربینگ شبکه کابلی و وایرلس سایر برندها (Software Controller and Monitoring)
مدیریت در لایه 3 شبکه (L3 features)
مدیریت شعبه های متعدد شبکه در نقاط جغرافیایی مختلف (Remote Management)
مدیریت توزیع شبکه وایرلس (Hotspot)
مدیریت کاربردهای شبکه (ACCOUnting)
مدیریت میزان استفادہ حساب کاربرهای شبکه (Billing)
نگهداری اطلاعات ورود و خروج کاربران و داده های شبکه بدون ورود به حریم شخصی کاربران (Log Recording)

با توجه به اینکه NWIS راهکار ویرایش شده توسط نانو تراشه می باشد در آینده نزدیک قابلیتهای کارامد دیگری نیز به این نرم افزار اضافه خواهد شد که برخی از آنها هم اکنون در دست پیاده سازی و بهبود بخشی است از این قبیل می توان به قابلیت های زیر اشارہ نمود:

اضافه شدن قابلیت ارسال اطلاعات حساب کاربری با پیامک به تلفن همراه بعد از اخذ شماره
اضافه شدن تعداد کاربران همزمان تحت مدیریت تا 10000 کاربر همزمان

با توجه به اینکه شرکت نانو تراشه از 2013 به عنوان نماینده انحصاری شرکت اینجینیوس EnGeniusتایوان در ایران می باشد و رابطه مستقیم با این شرکت دارد، توانست با تهیه MI B تجهیزات اینجینیوس راهکار NWIS را به کنترلر سخت افزاری این تجهیزات تبدیل نماید، هم اکنون ابن شرکت در حال مذاکره با چند تولید کننده و برند معتبر تجهیزات شبکه های وایر لس همچون RUCKUS Aruba, 4 IPNET برای دسترسی به MIB این تجهیزات است تا بتواند راهکار NWIS را به قابلیت کنترلر سخت افزاری ابن برندها نیز مجهز سازد.

مدیریت سخت افزاری شبکه وایرلس با تجهیزات برندانجینیوس(EnGenius Hardware Controller)

Auto AP Detection

به محض برقراری ارتباط با شبکه NWis اکسس پوینتهای EnGenius موجود در شبکه را شناسایی نموده و مدیر شبکه میتواند آنها را به پروفایل مدیریت اضافه نماید.

Bulk Configuration

در شبکه های بزرگ با توجه به وجود تعداد زیادی اکسس پوینت اعمال تنظیمات برروی تک تک اکسس پوینت ها بسیار زمان بر و مشکل است، NWiS این امکان را فراهم میسازد تا فقط با اعمال تنظیمات روی یک اکسس پوینت آن تنظیمات راروی بقیه اکسس پوینت ها نیز اعمال کرد.

Bulk Firmware Upgrade

NWIS این امکان را فراهم میسازد تا در صورت نیاز به بروزرسانی یا ارتقاء نرم افزار ACCeSS POint ها در یک لحظه این کار را برای همه آنها انجام داد و یا آن را طبق برنامه دلخواه مدیر شبکه با توجه به میزان ساعات شلوغی و خلوتی شبکه پیاده سازی نمود

RF Setting

باNWiSمی توان کلیه تنظیمات مربوط به اینترفیس وایرلس اکسس پوینت ها از جمله SSID, Security Mode, Security Key,Channel Configuration  و بقیه تنظیمات وایرلس را مدیریت واعمال نمود.

Power Setting

با توجه به مدلهای جدید طراحی شبکه های وایرلس مدیریت توان رادیویی اکسس پوینتها بسیار حائز اهمیت است که NWIS توان مدیریت  این کار را در ACCeSS POint های برند. EnGeniUS دارد.

مدیریت توزیع شبکه وایرلس (HotSpot).

یکی دیگر از قابلیتهای راهکار NWIS راه اندازی HotSpot است که میتواند بصورت مدیریت شدہ در فضاهای عمومی شبکه بصورت وایرلس یک راہ دسترسی آسان برای کاربران و مهمانان شبکه برای استفاده فراهم کند و کاملا تحت مدیریت باشد.

نگهداری اطلاعات و داده های شبکه (Log Recording)

یکی از دغدغه های همیشگی مدیران شبکه های وایرلس عدم ثبت و شناسایی فعالیت کاربران در شبکه است، به همین منظور و به دلیل عدم وجود راهکار مناسب قوانین منع کنندہ بیشماری تا کنون براق شبکه های وایرلس که دسترسی عمومی به اینترنت را فراهم می سازند وضع شده است، NWIS به راحتی و با احترام به حریم شخصی کاربران جهت حل این مشکل قابلیت Log Recording را نیز در خود جای داده است تا بتواند راهگشای پیاده سازی شبکه های دسترسی عمومی به اینترنت باشد.

NWiS با قابلیت نگهداری اطلاعات SIP SPOrt, DIP DPOrt به همراه ساعت و تاریخ در کنار شماره تلفن همراه کاربر مشکل مذکور را کاملا حل کرده است. بدون شک یک LOg ReCOrder مناسب شما را در جهت عیب یابی و بالا بردن امنیت از طریق پیگیری اتفاقات انجام گرفته یاری می نماید. با توجه به اینکه HotSpot بیشتر در اماکن عمومی مورد استفاده قرار میگیرد و موجبات دسترسی افراد ناشناسی را به اینترنت فراهم می آورد، LOg ReCOrder با ثبت جزئیات می تواند Admin شبکه و با شخصی توزیع کنندہ اینترنت را از اتهامات آتی مبرا سازد.

مدیریت کاربرهای شبکه (ACCOUnting)

یکی از نرم افزارهای مهم و پرکاربرد در شرکت ها و مراکز ارائه دهنده شبکه های وایرلس بصورت HOtSpot، نرم ا افزار حسابداری کاربران شبکه می باشد، که NWIS این قابلیت را نیز داراست، لذا استفاده از یک نرم افزار مناسب در این زمینه باعث :  صرفه جوئی در وقت  / افزایش کیفیت خدمات / ارائه خدمات متنوع /امنیت شبکه می گردد.

در هر یک از نرم افزارهای موجود در ابن زمینه که معمولا فقط بیک کار را در شبکه انجام می دهند، به نکات و مسائل زیادی دقت شده است و هر یک دارای قابلیت های خاص خود می باشند. در تمام طول طراحی نرم  افزار NWIS از لحاظ کارائی و نیاز بارها ویژگیهای نرم افزار و قابلیتهای آن، توسط طراحی کاربران چک شده است.

در طراحی این نرم افزار به نکات زیادی از جمله موارد زیر دقت شدہ است:

  • صحت کارکرد
  • رفع نیازهای کاربران به بهترین شکل ممکن
  • عیب بابی و رفع خودکار آن بدون نیاز به کاربر

امنیت بالا

  • محیط کاربری مناسب
  • نصب آسان، مطمئن و سریع

 امکان تهیه پشتیبان از اطلاعات در هر لحظه آسان، مطمئن و سریع

  • دسترسی، مدیریت و عیب یابی سیستم از راه دور امکان آزمایش نسخه آزمایشی یک ماهه نرم افزار
  • امکان راه اندازی مجدد سرور و انتقال اطلاعات در اسرع وقت
  • عدم نیاز به دانش فنی بالا در نصب و راه اندازی و کاربری

راهنمای کاربردی نرم افزار

  • پشتیبانی و بروز رسانی نرم افزار مطابق با خواسته و نیاز های روز کاربران

امنیت و محافظت از اطلاعات

 ثبت کلیه فعالیتهای مدیران و کاربران سیستمها (POWer LOgging)

مدیریت میزان استفاده حساب کاربرهای شبکه (Billing)

این راهکار امکان مدیریت حساب کاربری را به اشکال مختلف در اختیار مدیر شبکه قرار می دهد از جمله:

ایجاد محدودیت براساس MAC AddreSS, HOSt Name

ایجاد محدودیت آپلود و دانلود

ایجاد محدودیت حجمی روزانه ، هفتگی و ماهانه